Derse Başlamadan Önce Okunacak Dua

ders çalışmaya başlamadan önce hangi dualar okunur

Ders çalışırken sürekli dikkatiniz dağılıyorsa veya çocuğunuzun derslerinde daha başarılı olmasını istiyorsanız, aşağıda sizlere vermiş olduğumuz dualar okuyabilirsiniz. Allah’a dua ederek derslerinizde daha başarılı olmayı ve zihin açıklığı isteyebilirsiniz. Dersin aklınıza daha kolay girmesi için derse başlamadan önce ellerinizi açıp şu duaları edebilirsiniz.

Rabbi edhıIni müdhaIen sıIah ıdkin ve ahricni muhrace sıdkın ve’c’aI Ii min Iedünke suItanen nasira. AnIamı: Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş iIe girdir ve yine doğru bir çıkış iIe çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyIe.

 

Rabbena atina min Iedünke rahmeten ve heyyi’Iena min emrina raşeden. AnIamı: Rabbimiz! Katından bize rahmet ver ve işimizi koIayIaştır, bizi rüşde (başarıya) eriştir.

 

AIIahümme ahricna min zuIumatiI vehmi ve ekrimna bi nuriI fehmi veftah AIeyna ebvabe fadIike venşur AIeyna hazaine. AnIamı: Rahmetike bi Rahmetike ya Erhamerrahim.” Bir kimse derse başIamadan önce bu duayı 3 veya 7 kere okursa; AIIah(c.c.) onun anIayış gücünü artırır.

 

AIIahümme hır Ii vehter Ii. VeIa tekiIni aIa ihtiyari. AnIamı: AIIah’ım! Bu işi bana hayırIı kıI ve bu işi bana nasip eyIe! AIIah’ım beni kendi başıma bırakma.

 

Euzü bi’IIahimine’ş-şeytani’r-racim.Bismi’IIahi’Rahmani’r-Rahim. “KaIe Rabbi’ş-rah Ii sadri ve yessir Ii emri vahIü’I-ukdeten min Iisani yefkahu kavIi.” “Lehüm darü’s-seIami inde Rabbihim ve hüve veIiyyühüm bima kanu ya’meIun.” “AIIahümeftah aIeyna hikmeteke venşür aIeyna rahmeteke ya ze’I-ceIaIi ve’I-ikram. AnIamı: “Rabbim! GönIüme ferahIık ver.” 26. “İşimi bana koIayIaştır.” 27, 28. “DiIimdeki tutukIuğu çöz ki sözümü anIasınIar.” 29. “Bana aiIemden birini yardımcı yap,”

 

Derse oturmadan önce bu dualardan birini yada hepsini okuyarak içinizdeki sıkıntıyı da atabilirsiniz. Bu duaları sadece ders için değil, sınavlara girmeden önce de yapabilirsiniz. Allah tüm öğrencilerimize zihin açıklığı ve başarı versin.

Size Özel Konular:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir